در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم

به گزارش وبلاگ چین، وزیر بهداشت با بیان اینکه سلامت دهان در کشور غریب است، تاکید نمود که در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم.

در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم

به گزارش وبلاگ چین، دکتر سعید نمکی طی سخنانی در مراسم گردهمایی دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی، گفت: ما در دندانپزشکی بیشتر از پزشکی مشکل داریم. آموزش دندانپزشکی چندان جامعه محور نیست و بیشتر officebase است. تا وقتی دندانپزشک از مطب جدا نگردد و به بطن مردم نرود این دندانپزشکی خاصیتی ندارد. سلامت دهان در این کشور غریب است. ما برای بهداشت دهان و دندان کشور دندانپزشک تربیت می کنیم. در دندانپزشکی احتیاجمند تحول بنیادین هستیم.

وی با بیان اینکه نسبت تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی با دیگر دانشجویان متناسب نیست، گفت: نه می توانیم جلوی رشد نخبگان برای ادامه تحصیل را بگیریم و نه برای این تعداد از دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی کاری کردیم. ما در حال بازنگری در این امر هستیم.

نمکی اضافه کرد: ما در وزارت بهداشت در این راستا حرکت می کنیم که برای استخدام اولویت با دانشجویان نخبه باشد. باید پول 5 کارمند کم خاصیت را به یک نخبه بدهیم تا شاید خروجی خوبی داشته باشد. اگر این تحول به وجود نیاید نظام اجرایی به بن بست می رسد.

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم کاربردی بودن انتها نامه ها گفت: در همه جای جهان وقتی از منابع ملی برای کارهای تحقیقاتی استفاده می نمایند حاصل کار تحقیقاتی حتماً باید یک محصول برای کشور باشد. چه تعدادی از انتها نامه ها به پتنت تبدیل می شوند. نباید انتها نامه ها فقط ارزبری داشته و بدون کاربرد باشند. انتها نامه ها حتماً باید منجر به شکل گیری شرکت های دانش بنیان شوند. وزارت بهداشت و دانشگاه ها باید اولویت های پژوهشی را پیدا نمایند و از دانشجویان بخواهند که در چارچوب همان اولویت ها فعالیت نمایند.

وی در ادامه درباره لزوم آشنایی دانشجویان با نظام ارائه خدمت، گفت: دانشجوی فارغ التحصیل در یک استیج بخصوص رشته های علوم پزشکی قبل از اینکه با نظام ارائه خدمت آشنا گردد باید جامع شدن را پیدا کند. اگر راه ها را باز کنیم یک دانشجوی پزشکی پس از فارغ التحصیلی می تواند سه یا چهار سال در نظام ارائه خدمت حضور داشته باشد و برای این سال ها ضریب دریافت کند. این هم به نفع دانشجو است و هم به نفع نظام ارائه خدمت.

وزیر بهداشت با بیان اینکه به دنبال پیگیری مسائل مربوط به شماره نظام پزشکی است، گفت: در زمینه هزینه انتها نامه ها در حال بازنگری هستیم که با توجه به افزایش قیمت ها در هزینه انتها نامه ها باید تجدید نظر گردد.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال تدوین سیاست هایی در جهت حمایت از نخبگان است گفت: این سیاست ها پس از جمع بندی به مسئولان وزارت علوم به بنیاد ملی نخبگان ارائه می گردد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سال جاری بدنه مدیریتی کشور روزهای خیلی سختی را می گذراند، گفت: من تابع منطق، استدلال و مذاکره ام اما تابع ذلت پذیری نیستم. بدانید که آمریکایی ها می خواهند ما را به ذلت درآورند. هیچ پدیده ای برای یک کشور از حقارت ذلت پذیری بدتر نیست. ما تابع گفتمان با جهان بودیم و هستیم ولی الان با آدمی روبه رو هستیم که اصلاً منطق مذاکره ندارد. این دوره را به عنوان دوره صبر استراتژیک باید طی کنیم و هیچ چاره ای جز این نداریم. علی رغم همه سختی ها در وزارت بهداشت به دنبال این هستیم که معیشت ضعیف ترین قشر این وزارتخانه که رزیدنت و انترن و دانشجو است را تأمین کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سال جاری سال مصرف حداقلی معلوم و منابع حداقلی نامعلوم است، گفت: سال جاری از سخت ترین سال های مالی مملکت است.

وی در ادامه درباره مسائل دانشجویان رشته داروسازی گفت: دانشجویان رشته داروسازی باید از لحاظ دانش خود را با بالین وفق دهند. یک متخصص بالین باید احتیاج خود را به متخصص دارو حس کند. داروساز نباید تصور کند که از روز اول برای داروخانه تربیت می گردد. هرچند که در داروخانه ها هم داروسازها چندان حضور ندارند یا در ساعات خاصی وقت ندارند و یا وقت خود را به داروخانه اختصاص نمی دهند.

نمکی با اشاره به انتظاراتی که نخبگان از دولت ها دارند، گفت: نظام ها نخبه های مملکت را باید شناسایی نمایند. شناسایی نخبه در دبیرستان و دانشگاه نیست. استعدادهای نابی در خانواده ها وجود دارند که به علت فقر و یا محدودیت شناخته نمی شوند و خیلی زود به جهتهایی وارد می شوند که جهت رشد یک استعداد نخبه نیست. اولین وظیفه حکومت ها این است که نخبگان را شناسایی نمایند، به جای اینکه نخبه کشی نمایند. وقتی نخبه را شناختند باید جهت را برای رشد وی باز نمایند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: نمی گردد با نخبگان یک مملکت مثل افراد عادی رفتار کرد. اگر ما نتوانیم نخبگان را بنوازیم و خدای نکرده به جای نواختن بزنیم، ممکن است نخبگان به مهاجرت فکر نمایند. یکی از دلایل نخبگان مملکت برای کوچ از کشور فقط نبود زیرساخت نیست بلکه گاهی هم نامهربانی می بینند. باید شرایط بروز و ظهور نخبگان را در جوامع فراهم کنیم.

وی همچنین در مورد مسئولیت های نخبگان گفت: افرادی که استعدادهای درخشانی دارند نباید استعداد خود را قربانی نمایند. باید اجازه رشد به آن ها دهند. مردم این مملکت به شما چشم دوخته اند زیرا مردم می دانند تحرک، رشد و پویایی مملکت بر عهده نخبگان است. با کوچک ترین ناملایمات قهر نکنید. امروز نمی گردد جهان را با بی سوادی و جهل اداره کرد. جهان فقط با اندیشه های نخبگان اداره می گردد.

وزیر بهداشت در انتها خطاب به دانشجویان استعدادهای درخشان، گفت: ما قدر و منزلت شما را می دانیم و در آینده هم بیشتر خواهند شناخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید