طلای سفید صداوسیما

به گزارش وبلاگ چین، یک تبلیغ خاص در سیما که درآمدش عالیست؛ یک ساعت و 48 دقیقه تبلیغ و 62 میلیارد تومان درآمد روزانه.

طلای سفید صداوسیما

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ چین، مگر می گردد این روزها حداقل یک ساعت تلویزیون دیده باشید و تبلیغ عالیس را ندیده باشید؛ شرکتی که نوشیدنی های مختلف فراوری می نماید و آن طور که در سایتش آمده، از سال 81 تاسیس شده است. شرکتی با نام چشمه نوشان خراسان با نام تجاری عالیس نوشیدنی های غیرالکلی را فراوری و حتی آن طور که در سایتش آمده است، به کشورهای مختلف صادر می نماید. هیات مدیره این شرکت را فیاض ها تشکیل می دهند که تفاوت شان تنها در اسم کوچک است. این شرکت در سال های گذشته نیز تبلیغاتش از تلویزیون پخش می شد، اما از اواخر سال 97 و به طور اخص در سال جدید، حجم آگهی های این شرکت ناگهان افزایش چشمگیری پیدا کرد. این حجم از آگهی در رادیو هم ظهور یافت و مخاطب ایرانی به خودش آمد و دید که در محاصره تبلیغات این شرکت قرار گرفته است. فارغ از اینکه از لحاظ علم رسانه و تبلیغات تکرار افراطی یک تبلیغ می تواند باعث دفع مخاطبان هم بگردد، اما سوال اینجاست که این شرکت چگونه از پس هزینه های این حجم از تبلیغات برمی آید .

خرید سهام یا مشارکت در فروش

بازار نوشیدنی ها و مخصوصا دوغ در ایران از قدیم گرم و پررقابت بوده است. برندهای محلی یا صنعتی در این حوزه به شهرت رسیده اند و همچنان میان مردم معروف هستند. این برندها حتی به کشورهای دیگر صادر هم می شوند. در چنین فضای رقابتی، صداوسیما با افزایش حمایت از یک برند و نادیده دریافت برندهای مطرح دیگر در این حوزه باعث به وجود آمدن شایعاتی شده است؛ شایعاتی مانند اینکه یک صندوق در این سازمان، سهام عالیس را خریداری نموده است یا اینکه می گویند صداوسیما قرارداد مشارکتی با عالیس دارد که در قالب این قرارداد، درصدی از فروش شرکت را در ازای تبلیغات تلویزیونی به دست می آورد. هنوز واکنشی از طرف این سازمان دیده نشده و مدیر روابط عمومی صداوسیما همچنان درگیر حاشیه های سریال گاندو است. این شایعات را رفتار تلویزیون به وجود آورده و در ادامه عدم پاسخگویی مناسب این شایعات را تشدید نموده است. با توجه به هزینه های بالای تبلیغات تلویزیون، این سوال برای هر بیننده ای پیش می آید که عالیس چقدر درآمد دارد که چنین هزینه های میلیاردی را به صورت مداوم تقبل می نماید. آیا صداوسیما از فروش هر دوغ یا آب معدنی سود می برد؟

پاسخ عجیب عضو شورای نظارت

برای پیگیری آنچه بین عالیس و تلویزیون می گذرد، با غلامرضا کاتب، نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما گفت وگو کردیم. وی با بیان اینکه مسئله ای در پخش تبلیغات شرکت عالیس نمی بینم، ادامه داد: پولش را می دهند و مشکل قانونی در راستا این تبلیغات نمی بینیم. روزنامه شما هم می تواند پول بدهد و تبلیغاتش از تلویزیون به همین اندازه پخش گردد .

او در پاسخ به شایعاتی نظیر اینکه بخشی از سهام شرکت عالیس توسط صداوسیما خریداری شده یا صداوسیما از فروش محصولات عالیس سود می برد، گفت: من از این اتفاق خبری ندارم و آن را تکذیب می کنم. بر فرض هم که صداوسیما 10درصد سهام داشته باشد، باید مابقی هزینه ها را شرکت عالیس پرداخت کند .

کاتب با بیان اینکه براساس گزارش هایی که می رسد، بر تبلیغات تلویزیونی نظارت می نمایند، اضافه کرد: ما که نمی توانیم از صبح تا شب پای تلویزیون بنشینیم. اگر سازمان یا وزارتخانه ای تبلیغی را ممنوع کند، ما پیگیری می کنیم تا تخلفی صورت نگیرد و تاکنون خبری مبنی بر تخلف عالیس یا صداوسیما به دست مان نرسیده است .

میانگین هزینه برای هر ثانیه تبلیغ

تعرفه هزینه های تبلیغات در تلویزیون در سایت این سازمان و بخش آگهی ها موجود است. جداولی که پیچیده است و حساب و کتاب هایش متفاوت، اما می توان حدودی به یک سری ارقام دست پیدا کرد. ماه های سال ضریب می خورند و ساعت های پخش و شبکه ها هم هرکدام ضریب خودشان را دارند. مثلا قبل، بعد و حین برنامه هایی مانند دورهمی، خندوانه، فوتبال های زنده یا نود (که دیگر پخش نمی گردد) قیمت ها بیشتر می گردد. محصولات عالیس شبانه روز از تلویزیون تبلیغ و تمام ساعت ها و شرایط را شامل می شوند. اما اگر به سایت عالیس و سازمان صداوسیما مراجعه کنیم، به اطلاعات جالبی برمی خوریم. بیشترین زمان تیزرهای عالیس متعلق به تبلیغ من یک پدرم با دو دقیقه و 58 ثانیه است و کمترین آنها هم به تبلیغ تکی هر محصول اختصاص دارد با 20 ثانیه. میانگین هزینه تبلیغات در تلویزیون را با توجه به شب و روز، سریال ها، پخش مستقیم والیبال تیم ملی ایران (هنوز لیگ فوتبال ایران و بازی های خارجی آغاز نشده است و قیمت ها قبل، بعد و بین دو نیمه فوتبال بیشتر می گردد)، برنامه های ترکیبی و... نزدیک به 9 میلیون و 550 هزار تومان برای هر ثانیه در نظر گرفته شده است .

قطعا این رقم به صورت میانگین و تقریبی به دست آمده، اما مبنایش جداول خود سازمان صداوسیماست. این عدد نهایتا ممکن است 500 هزار تومان تفاوت داشته باشد. برای اینکه جانب انصاف را رعایت نموده باشیم، عدد میانگین را ثانیه ای 9 میلیون تومان در نظر می گیریم. پس مبنای محاسبه هزینه تبلیغات عالیس ثانیه ای 9 میلیون تومان شد. عالیس تیزرهای متفاوت و متنوعی از محصولاتش ساخته که در سایت و فضای مجازی قابل دسترسی است و برای هر محصول، تیزرهای 20 ثانیه ای ساخته است که با مبنای 9 میلیون تومان، هزینه پخش آن 180 میلیون تومان می گردد. اما این کمترین رقمی است که این شرکت پرداخت می نماید. این عدد فقط برای یک تیزر و یک نوبت پخش است .

پولش چقدر میشه

بر مبنای پنج شبکه تلویزیونی در هفته ای که گذشت، تعداد دقایق پخش تیزرها و هزینه های آنها را محاسبه می کنیم. تبلیغات عالیس از شبکه های مختلف تلویزیون پخش می گردد، اما اینجا شبکه های1، 2، 3، 5 و نسیم مورد استناد قرار گرفته است و حداقل دو بار پخش برای هر آگهی در نظر گرفتیم. با احتساب مدت زمان پخش تیزرهای عالیس به 690 ثانیه می رسیم و با ضرب در حداقل دو بار پخش در شبانه روز، عدد 1380 ثانیه به دست می آید؛ یعنی 23 دقیقه. کافی است این عدد را در پنج شبکه ای که قبل تر گفتیم، ضرب کنیم. تلویزیون روزانه 115 دقیقه تبلیغات از شرکت عالیس را فقط در پنج شبکه پخش می نماید؛ زمانی بیشتر از یک فوتبال و حتی فیلم سینمایی. رقمی که با محاسبه 9میلیون برای هر ثانیه به دست می آید، 62 میلیارد و 100میلیون تومان می گردد. اگر این عدد را در 31 روز ضرب کنیم، به عدد شگفت انگیز 1,863,000,000,000 می رسیم .

قطعا جای خوشحالی است که همزمان با سال رونق فراوری، در کشورمان شرکتی وجود دارد که آنقدر درآمدزایی دارد که چنین رقمی را فقط برای تبلیغات هزینه می نماید. با این ارقام البته باید ببینیم باز هم صداوسیما از نبود بودجه گله می نماید یا خیر. منتظر توضیحات باجزئیات شرکت عالیس و سازمان صداوسیما هستیم تا اگر واقعیت غیر از اعداد گزارش ماست، اصلاح و اطلاع رسانی گردد .

منبع:فرهیختگان

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "طلای سفید صداوسیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلای سفید صداوسیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید