مقایسه میان زوم اپتیکال و دیجیتال در تلفن های هوشمند، کدام روش کارآمدتر است؟

در این گزارش به نحوه عملکرد و کیفیت سنسور زوم اپتیکال در مقایسه با زوم دیجیتال و هیبریدی خواهیم پرداخت.

مقایسه میان زوم اپتیکال و دیجیتال در تلفن های هوشمند، کدام روش کارآمدتر است؟

به گزارش خبرنگار ، کیفیت دوربین یک تلفن هوشمند یکی از مهم ترین شاخصه ها برای خریداران محسوب می گردد، تمامی شرکت ها در کوشش اند تا با افزایش کیفیت دوربین محصولات خود، مشتریان بیشتری را به خرید این مدل ها ترغیب نمایند، در این راه فناوری های جدیدی مانند استفاده از چند سنسور دوربین در یک تلفن همراه مورد استفاده نهاده شده که تاثیر چشمگیری در کیفیت فیلم و تصویربرداری مدل های جدید گذاشته است، از طرفی اولین تلفن با سنسور دوربین 64 مگاپیکسلی از طرف شیائومی در حال ساخت است که باز هم می تواند به بهبود هرچه بیشتری کیفیت دوربین تلفن های هوشمند یاری کند.

معرفی 5 نرم افزار برتر برای پاکسازی سیستم عامل اندروید

اما تنها کیفیت تصویربرداری برای مخاطبان اهمیت ندارد، مردم می خواهد دوربین تلفن هوشمندشان بهترین کیفیت را از همه نظر ارائه دهد تا مانند یک دوربین عکاسی حرفه ای مورد استفاده قرار گیرد اما واقعیت آن است که دوربین های عکاسی نسبت به دوربین تلفن های هوشمند، رجحان های بسیاری دارند و شاید این خواسته کمی غیر منطقی باشد. در هر صورت شرکت های فراوری نماینده تلفن همراه تمام کوشش خود را برای بالا بردن کیفیت دوربین محصولاتشان به کار گرفته اند تا فاصله میان دوربین تلفن هوشمند و دوربین های عکاسی کاهش یابد.

شروع عصر زوم اپتیکال در تلفن های هوشمند

یکی از شاخصه های رجحان دوربین های عکاسی نسبت به دوربین تلفن های هوشمند، قابلیت زوم اپتیکال بسیار باکیفیت است، به طبع دوربین های عکاسی با لنز های حجیم قابلیت زوم در فواصل طولانی و با کیفیت بسیار بالایی دارند اما شرکت های فراوری نماینده تلفن همراه با استفاده از سنسور زوم اپتیکال، توانسته اند تا حدودی نظر مشتریان علاقه مند به عکاسی را به خود جلب نمایند.

برای اولین بار این شرکت اوپو بود که از فناوری سنسور با زوم اپتیکال رونمایی کرد، این سنسور بعد ها در بعضی مدل های این شرکت مورد استفاده نهاده شد و پس از آن در چند وقت اخیر، بسیاری از مدل های بالارده و پرچمدار بازار، دارای یک سنسور زوم اپتیکال هستند. بزرگ ترین تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در آن است که در زوم اپتیکال از لنز های حقیقی با قابلیت بزرگنمایی استفاده می گردد و زوم دیجیتال با همان لنز های معمولی تنها نقطه ای از تصویر که بر روی آن زوم می گردد را برش داده و بزرگ می نماید، به این ترتیب کیفیت تصاویر در زوم دیجیتال بسیار پایین است.

زوم اپتیکال از هر نظر نسبت به زوم دیجیتال رجحان دارد، اما بیایید نگاهی دقیق تر به عملکرد این دونوع زوم بیندازیم.

نحوه کار زوم اپتیکال

زوم اپتیکال در تلفن های هوشمند ساختاری مشابه با دوربین های عکاسی DSLR و بدون آینده دارد، در واقع عملکرد این دو روش در زوم تصویر یکسان است، در دوربین های عکاسی از تعدادی لنز استفاده می گردد که با تغییر فاصله کانونی آن ها، مقدار و کیفیت تصویر زوم شده تغییر خواهد نمود، از این رو عکاسان با تنظیم لنز ها، بهترین و باکیفیت ترین حالت ممکن برای ثبت تصویر در حالت زوم را پیدا خواهند کرد، البته نوع لنز ها نیز در کیفیت نهایی تاثیرگذار است.

زوم اپتیکال در تلفن های هوشمند نیز به همین شکل هستند. لنز های به کار رفته در این دوربین ها با تغییر فاصله موجب بزرگنمایی تصویر بدون افت کیفیت می شوند، البته با توجه به کوچک بودن فضای سنسور، مقدار زوم محدود است.

هر سنسور نیز با فاصله کانونی متفاوتی فراوری می گردد که داخل آن لنز های متغییری واقع شده است، بنابراین برای هر نوع دوربین، سنسور و لنزهای متفاوتی وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین ها در تلفن های هوشمند از دو یا سه لنز اصلی و چند سنسور تشکیل شده اند، تمام کیفیت تصویر در حالت زوم به نوع لنز و سنسور آن وابسطه است، از این رو دو تلفن هوشمند با زوم برابر ممکن است تصاویری با کیفیت بسیار متفاوت ثبت نمایند.

به طور معمول در دوربین دارای زوم 2، 3 یا 5 برابر از سنسور های معمولی استفاده می گردد، تحقیقات نشان داده که کیفیت سنسور و یا عریض بودن آن در تصویر نهایی زوم شده، تاثیر چندانی ندارد و به همین جهت تمرکز اصلی در این دوربین ها برروی نوع سنسور و کیفیت لنز ها است، البته برای زوم 10 برابر باید از سنسور باکیفیت استفاده گردد.

در حال حاضر مدل اوپو Reno 10x و هوآوی P30 پرو بهترین زوم در میان مدل های موجود را ارائه می دهند، در زیر تصویر زوم 10 برابر و کیفیت آن نشان داده شده است.

نحوه کار زوم دیجیتال

در گوشی هایی که از سنسورهای لنز اختصاصی زوم بهره نمی برند، از زوم دیجیتال استفاده می گردد، روش قدیمی زوم دیجیتال آن است که قسمتی از تصویر بریده شده و بزرگ گردد، به همین جهت تصاویر زوم شده در این نوع دوربین ها تار و دارای نویزهای زیادی هستند. البته در مدل های جدید با توجه به افزایش کیفیت سنسور تصویربرداری و پردازشگر اختصاصی دوربین، تصاویر نهایی کیفیت بهتری دارند، همچنین با استفاده از هوش مصنوعی تا حدودی تصویر زوم شده ترمیم می گردد، اما با این وجود کیفیت آن به تصاویر زوم اپتیکال نمی رسد.

اما گوگل در مدل پیکسل 3 از روشی جدید استفاده کرد، در این مدل زوم دیجیتال با استفاده از ثبت تصاویر زیاد و پشت سر هم و ترکیب آن ها شکل می گیرد، با این کار جزئیات در حالت زوم به شدت افزایش می یابد و تصویر کیفیت بهتری دارد اما باز هم تصاویر نهایی آن با تصاویر زوم اپتیکال قابل مقایسه نیست.

نحوه کار زوم ترکیبی یا هیبریدی

زوم هیبریدی ترکیبی از دو نوع زوم یاد شده است، در این حالت از یک سنسور با کیفیت پایین و دارای زوم یک یا دو برابر برای بزرگنمایی تصویر استفاده می گردد، اما برای بالاتر رفتن تصویر، سنسورهای اصلی تلفن همراه نیز تصاویری از جزئیات سوژه ثبت می نمایند تا کیفیت تصویر نهایی بالا رفته و ضعف دوربین اپتیکال پوشیده گردد.

البته زوم هیبریدی شکل های دیگری نیز دارد، به طور مثال فرض کنید سنسور زوم یک گوشی 5 برابر است، اما گوشی تا زوم 10 برابر را نیز پشتیبانی می نماید، در این روش زوم 5 برابر توسط سنسور اپتیکال صورت می گیرد و پس از آن برای زوم 10 برابر از روش برش و بزرگ کردن تصویر استفاده می گردد، در واقع نیمی از کار به شکل اپتیکال و نیمی از کار به روش دیجیتال است، در این حالت تصویر تا زوم 5 برابر کیفیت بالایی دارد، اما در هنگام زوم 10 برابر کیفیت کمی کاهش پیدا می نماید.

کدام روش بهتر است؟

در یک کلام زوم اپتیکال تصاویری به مراتب بهتر از زوم دیجیتال و هیبریدی تهیه می نماید، دلیل این اتفاق استفاده از لنزهای فیزیکی برای بزرگ نمایی تصویر است و این درحالی است که در زوم دیجیتال یا هیبریدی از هوش مصنوعی، الگوریتم های پیچیده و ثبت تصاویر پشت سر هم برای بالارفتن کیفیت نهایی استفاده می گردد. البته باید به این نکته توجه داشت که نوع لنز و سنسور گوشی در کیفیت تصویر نهایی بسیار اهمیت دارد و تمامی مدل ها با زوم اپتیکال، تصاویری بی نقص ذخیره نمی نمایند. در حال حاضر دوربین مدل هوآوی P30 پرو با سنسور پریسکوپی و لنز های شرکت لایکا، دارای بهترین زوم اپتیکال با بالاترین کیفیت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مقایسه میان زوم اپتیکال و دیجیتال در تلفن های هوشمند، کدام روش کارآمدتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه میان زوم اپتیکال و دیجیتال در تلفن های هوشمند، کدام روش کارآمدتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید