پارک های علم و فناوری در جبهه مقابله با کرونا جهاد کردند ، پارک ها بازیگران اصلی حوزه فناوری در استان ها

به گزارش وبلاگ چین، عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی عملکرد پارک های علم و فناوری در حوزه پیشگیری و مقابله با کرونا را درخشان توصیف کرد.

پارک های علم و فناوری در جبهه مقابله با کرونا جهاد کردند ، پارک ها بازیگران اصلی حوزه فناوری در استان ها

به گزارش گروه فناوری وبلاگ چین به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، مهدی کشمیری عضو هیات عامل صندوق نوآوری با تاکید بر اهمیت نقش پارک های علم و فناوری در تامین احتیاج های کشور به اقلام و محصولات مرتبط با حوزه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، گفت: پارک های علم و فناوری پس از شیوع کرونا در تمامی ایام تعطیلات نوروز مشغول به فعالیت بودند تا احتیاج های کادر درمان و مردم در مواجهه با این ویروس را تامین نمایند و انصافا در این زمینه جهاد کردند و افتخار می کنم با این مجموعه ها مانوس هستم که اینچنین در بزنگاه های حساس حضور پیدا می نمایند.

پارک های علم و فناوری بازیگر اصلی حوزه فناوری در استان ها هستند

وی اضافه نمود: اگر تهران را به واسطه بزرگی و بازیگران متنوعی که در عرصه فناوری دارد کنار بگذاریم، قاطع می گویم بازیگر اصلی حوزه نوآوری و فناوری در استان ها، پارک های علم و فناوری هستند. در ماجرای کرونا هم همین طور است؛ یعنی اگر شما به استان ها رجوع و درباره مجموعه فعالیت های فناورانه آن ها درباره کرونا آنالیز کنید، می بینید عمده فعالیت ها در این عرصه در پارک های علم و فناوری شکل گرفته است. به طور مثال امروز شرکتی که در حوزه فراوری دستگاه های ونتیلاتور (تنفس مصنوعی) بسیار فعال است، عضو پارک علم و فناوری خراسان رضوی است که با استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ظرفیت فراوری خود را افزایش داده است.

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در امور فناوری در ادامه درباره نقش پارک های علم و فناوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان و فعال تر شدن اکوسیستم فناوری در کشور، گفت: پارک ها از جمله زیرساخت های عصر مبتنی بر دانایی هستند. با ورود به توسعه کشور مبتنی بر دانایی، یکسری زیرساخت های جدید در بحث اقتصاد و توسعه شکل گرفت که پارک های علم و فناوری از جمله آنهاست. ما اگر پیشتر همزمان با عصر توسعه صنعتی، شهرک های صنعتی را ایجاد کردیم می بایست برای توسعه دانایی به وسیله ایجاد شرکت های دانش بنیان و شرکت های فناور نیز زیرساختی را فراهم می کردیم که این زیرساخت همان پارک های علم و فناوری است که سال ها است در کشور ایجاد شده است. این پارک ها در واقع محل تجمیع شرکت های دانش بنیان و فناور است که خدمات مختلفی نظیر مشاوره، پشتیبانی و منتورینگ به این شرکت ها ارائه می نمایند.

کشمیری تاکید نمود: وظیفه اصلی پارک های علم و فناوری حمایت از شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور و یاری به آن ها برای تجاری سازی محصولاتشان است.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی درباره تعداد پارک های علم و فناوری فعال در کشور یادآور شد: در حال حاضر حدود 45 پارک علم و فناوری در کشور داریم که بخشی از آن ها پارک های استانی هستند. تعدادی از این پارک ها نیز وابسته به دانشگاه ها هستند. همچنین یک پارک وابسته به بخش خصوصی داریم و دو پارک نیز زیرنظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشغول به فعالیت هستند.

به دنبال ایجاد پارک های تخصصی علم و فناوری هستیم

سرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم درباره چشم انداز این وزارتخانه در بحث توسعه کمی و کیفی پارک های علم و فناوری نیز گفت: ما در نظام نوآوری یک نوآوری منطقه ای و یک نوآوری بخشی داریم. نظام منطقه ای به معنای تشکیل پارک ها در استان ها است. نوآوری بخشی نیز به معنای ایجاد پارک های تخصصی مثل پارک علم و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی اضافه نمود: ما در بخش منطقه ای به تعداد کافی پارک علم و فناوری ایجاد نموده ایم، اما در حوزه بخشی ایجاد پارک های تخصصی را در دستور کار داریم، یعنی مشابه پارکی که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل گرفته در بخش های مختلف نفت، کشاورزی و ... ایجاد کنیم. حتی اگر بخش های مختلف اقتصادی نیز علاقه مند به ورود به ایجاد این زیرساخت باشند، ما آماده همکاری هستیم.

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در امور فناوری گفت: سیاست ما این است که اگر تقاضایی برای تاسیس پارک در بخش های تخصصی ارائه می گردد سریع در دستور کار قرار گیرد. پشتوانه اصلی این پارک های تخصصی نیز آن وزارتخانه یا بخش مربوطه خواهد بود.

کشمیری درباره تعداد پارک های علم و فناوری فعال در کشور نیز گفت: امروز بیش از هشت هزار شرکت دانش بنیان و واحد فناور در پارک های علم و فناوری مستقر شده اند. حدود 60 هزار نفر نیز در این شرکت ها مشغول به فعالیت هستند. بین 10 تا 12 هزار میلیارد تومان هم گردش اقتصادی این شرکت ها البته بنا به اظهار خود آن ها است، ولی برآورد بنده رقمی بیش از 15 هزار میلیارد تومان است.

بسته ویژه صندوق نوآوری برای حمایت از پارک های علم و فناوری و شرکت های مستقر در آن

سرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم درباره نحوه تعامل پارک های علم و فناوری با صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور توضیح داد: یکی از مخاطبان صندوق نوآوری همین شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری هستند و در واقع این شرکت ها بهره بردار خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری بشمار می آیند، اما کاری که ما در وزارت علوم با صندوق نوآوری شروع کردیم این بود که نگاهمان را توسعه بخشیم، لذا بسته اختصاصی و ویژه ای برای حمایت از پارک های علم و فناوری در صندوق نوآوری در نظر گرفته شد. بر اساس این بسته اختصاصی، پارک ها به عنوان یک عنصر منطقه ای، شریک کاری صندوق نوآوری در زیست بوم فناوری آن منطقه می شوند.

وی اضافه نمود: به عبارت دیگر هر کدام از شرکت های مستقر در پارک ارتباطی علاوه بر اینکه با صندوق نوآوری در ارتباط است، پارک ها نیز یکسری مسئولیت هایی را در قبال این شرکت ها بعهده می گیرد. از جمله این مسئولیت ها یاری به صندوق نوآوری در حوزه توانمندسازی شرکت های دانش بنیان و فناور است.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه بخش بزرگی از راهبری و نظارت بر صندوق های پژوهش و فناوری در استان ها به وسیله پارک های علم و فناوری انجام می گردد، اضافه نمود: با تدبیری که در دوره جدید هیات عامل صندوق نوآوری اندیشیده شد و با استفاده از ظرفیت های کاری صندوق های پژوهش و فناوری، امکان سرویس دهی صندوق نوآوری به شرکت های فناور که لزوما مجوز دانش بنیان هم ندارند و در پارک ها مستقر هستند فراهم شد.

وی در ادامه درباره تاثیرگذاری پارک های علم و فناوری در توسعه اکوسیستم فناوری درکشور، گفت: تصور بنده این است که وقتی ما از تهران خارج می شویم بخش بزرگی از کیک نوآوری و فناوری در استان ها سهم پارک های علم و فناوری است. به طور مثال در همین مسئله کرونا با تدبیر صندوق نوآوری و شکوفایی، پارک های علم و فناوری به پیشقراولان مقابله با ویروس کرونا در حوزه فناوری تبدیل شدند. در واقع پارک ها هستند که مخاطب مجامع استانی و ملی در بحث کرونا شده و سررشته بحث را دست گرفته اند.

بیشترین توجه به پارک ها در دوره جدید فعالیت صندوق نوآوری اجرا شده است

کشمیری با بیان اینکه امروز عمده برنامه ها و هماهنگی های صندوق نوآوری و شکوفایی در استان ها برای خدمات رسانی بیشتر به شرکت های دانش بنیان و واحد های فناوری به وسیله پارک های علم و فناوری انجام می گردد، گفت: در دوره جدید فعالیت صندوق نوآوری با تدابیری که اتخاذ شده است، بیشترین توجه به پارک های علم و فناوری شده است. حضور نمایندگان وزارتخانه های علوم، بهداشت و وزارت ارتباطات در ترکیب هیات عامل صندوق نوآوری باعث شده است تا ارتباط بخش های مختلف با صندوق ارگانیک تر گردد.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید نمود: نگاه باز صندوق به توسعه فعالیت هایش در دوره جدید نگاهی فعال بوده است نه نگاه غیرفعال، یعنی منتظر نمی نشیند شرکت های دانش بنیان و فناور به صندوق مراجعه و درخواست دریافت خدمات و تسهیلات را ارائه دهند بلکه خود در زیست بوم فناوری کشور به سراغ شرکت ها می رود تا با آن ها ارتباط بگیرد و این مسئله هم در کیفیت و هم در تنوع خدمات و سرویس هایی که ارائه می دهد مشهود است. این هم باعث شد پارک های ما به خوبی از این نگاه بهره ببرند و به توسعه فعالیت هایشان یاری کند.

دو عامل توسعه فعالیت های پارک های علم و فناوری

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در خاتمه، یکی از بزرگترین اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی در دوره جدید فعالیت خود را توسعه همکاری با صندوق های پژوهش و فناوری به عنوان یکی از همکاران اکوسیستم فناوری در کشور عنوان نمود و گفت: امروز پارک های علم و فناوری بهره بردار اصلی خدمات صندوق های پژوهش به شرکت های دانش بنیان و فناور در استان ها هستند و این توسعه فعالیت ها علاوه بر اینکه مرهون نگاه خوب وحدت رئیس صندوق نوآوری به کار کردن با همه فعالان زیست بوم فناوری است مدیون عضویت نماینده ای از وزارت علوم در ترکیب هیات عامل صندوق نوآوری نیز هست. این صندلی وزارت علوم در هیات عامل صندوق باعث شد پارک های علم و فناوری که زیر مجموعه این وزارتخانه هستند به خوبی از خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پارک های علم و فناوری در جبهه مقابله با کرونا جهاد کردند ، پارک ها بازیگران اصلی حوزه فناوری در استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک های علم و فناوری در جبهه مقابله با کرونا جهاد کردند ، پارک ها بازیگران اصلی حوزه فناوری در استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید