پرفروش ترین کتاب های تابستان 98

به گزارش وبلاگ چین، روزنامه خراسان - مهرداد طبرسی: بیشتر از یک ماه از پایان طرح تابستانه کتاب می گذرد، اما روابط عمومی خانه کتاب به تازگی آمار پرفروش ترین کتاب های طرح را منتشر کرده است؛ آماری که از گستره و گوناگونی سلیقه کتابخوانان خبر می دهد.

پرفروش ترین کتاب های تابستان 98

در دوره های گذشته وقتی آمار پرفروش ترین های طرح تخفیف فصلی منتشر می شد، یکی، دو کتاب از نسل نو ناشران در میان آن ها به چشم می خورد، اما ظاهرا حالا کمی معادله تغییر کرده است. درظاهر هر چه می گذرد، نسل تازه ناشران و کتابفروشان قدرت بیشتری پیدا می کنند؛ ناشرانی که ذیل عنوان مجمع ناشران انقلاب اسلامی به فعالیت می پردازند.

مسابقه های کتابخوانی و تبلیغ در صدا و سیما نیز ظاهرا به کمک آمده است تا به تثبیت هر چه بیشتر نسل نو ناشران کمک کند. نمی توان شمار مخاطبان گسترده طیف تازه را انکار کرد، اما کاش آن ها در شرایطی برابر به رقابت با ناشران دیگر می پرداختند. تابستانه کتاب 98 با شعار کتاب؛ همنشین دلنشین از 25 تیر تا 3 مرداد در تهران و شهرستان ها برگزار شد و در مجموع بیشتر از 480 هزار کتاب به مبلغ 11 میلیارد و 508 میلیون تومان به فروش رسید. نگاهی به پرفروش ترین های تابستانه 98 کرده ایم.

همچنان آقابزرگ

شاهکار بزرگ علوی بر صدر نشسته است تا معلوم باشد همچنان کتابخوانان ایرانی کلاسیک های فارسی را می خوانند. 66 سال از انتشار چشمهایش می گذرد و چند نسل از کتابخوانان فارسی با داستان های علوی بزرگ شده اند. نخستین بار نیست که چشمهایش در طرح های تخفیف فصلی جزو صدرنشین هاست.

در میان کلاسیک ها

اگر بخواهیم از میان نویسندگان نسل دهه 60 یک نویسنده و یک رمان را انتخاب کنیم که به جمع نویسندگان بزرگ معاصر راه یافته و کتابش را دیگر باید جزو کلاسیک های فارسی قلمداد کرد، آن یک نفر عباس معروفی و کتاب سمفونی مردگان است.

رفع توقیف چندساله سمفونی مردگان با آغاز طرح های تخفیف فصلی همراه بود و از آن زمان تا به امروز کتاب عباس معروفی اغلب جزو پرفروش ترین کتاب های طرح های تخفیف فصلی بوده است.

تنها کننده شعر

هیچ کدام از طرح های تخفیف فصلی نبوده است که یکی از کتاب های فاضل نظری جزو پرفروش های آن نباشد. غزل های فاضل نظری طیف های گوناگون دوستداران غزل امروز فارسی را شیفته خود کرده است. البته نباید طراحی و تبلیغ و ارائه درست کتاب های او را در پرفروش شدن آن ها بی تأثیر بدانیم. با این همه فاضل نظری یک تنه بار شعر را در میان پرفروش ها به دوش می کشد.

آقای مجری در مقام نویسنده

ظاهرا وحید یامین پور در ایام فراغت از اجرای برنامه های جنجالی در صدا و سیما حالا بیشتر تلاش می کند سابقه نویسندگی برای خودش ترتیب بدهد. نخل و نارنج روایت داستانی او از زندگی شیخ مرتضی انصاری، فقیه بزرگ قرن گذشته است. برگزاری مسابقه های کتابخوانی و حمایت ها و عرضه گسترده کتاب های وی نیز در پرفروش شدن آن بی تأثیر نبوده است. نخل و نارنج در کنار ماجرای فکر آوینی دیگر اثر وحید یامین پور در نمایشگاه کتاب در فهرست پرفروش ها قرار داشت.

عاشقانه و ناآرام

یادت باشد یکی دیگر از کتاب هایی است که به لطف نسل نو مخاطبان کتاب های مذهبی و انقلابی پرفروش شده است؛ داستان زندگی حمید سیاهکلی، شهید مدافع حرم، که از زبان همسر او روایت می شود و تصویر متفاوتی را از یک زندگی عاشقانه پیش چشم می گذارد. استقبال خوانندگان مذهبی از این کتاب کم نظیر بوده است و به نظر می رسد کتاب حالا حالا ها در میان پرفروش ها خواهد بود.

همیشه صدرنشین

سلام بر ابراهیم نخستین کتاب ناشران انقلابی است که در دوره های گذشته نیز جزو فهرست پرفروش ها بوده است. داستان زندگی ابراهیم هادی، قهرمان جوان کشتی که به جبهه می رود و شهید می شود؛ کتابی که آنقدر خواندنی است که ده ها بار تجدید چاپ شده است.

شاعر شبانه ها و عاشقانه ها

عاشـقانه ها همیشه مخاطب داشته است و چه عاشقانه ای بهتر از نامه های احمد شاملو به آیدا سرکیسیان. مثل خون در رگ های من در روز هایی که شاید دیگر شعر شاملو مثل گذشته ها نمی فروشد، از نخستین روز های انتشار تا امروز از صدرنشینان فهرست پرفروش های کتاب بوده است تا نشان دهد عاشقانه های ناب همچنان می تواند چشم مخاطبان را بگیرد؛ خاصه اگر از زبان سراینده جاودانه ترین عاشقانه های معاصر باشد.

آرام و عاشقانه

در دهه های 60 و 70 نویسندگان و جامعه روشنفکران توجه چندانی به نادر ابراهیمی نمی کردند، اما مخاطبان ایرانی در سال های بعد نادر ابراهیمی را کشف کردند و کتاب های او بار ها تجدید چاپ شدند. حالا سال به سال شمار مخاطبان نویسنده و کارگردان فقید ایرانی بیشتر می شود. یک عاشقانه آرام همیشه در صدر کتاب های محبوب نادر ابراهیمی است.

از شبکه های اجتماعی

قهوه سرد آقای نویسنده نیز در میان پرفروش هاست تا نویسندگان شبکه های اجتماعی همچنان کننده ای در میان پرفـروش ها داشته باشند. کتاب روزبه تعیین بیشتر از هر چیز مدیون ارائه و معرفی در شبکه های اجتماعی است؛ نویسنده ای که در بازار کتاب مخاطبی نداشت و مخاطبانش از شبکه های اجتماعی می آمدند. پرفروش بودن کتاب در سال های گذشته سبب شد تا خوانندگان دیگر نیز به کتاب توجه کنند و روزبه تعیین نیز در میان صدرنشین ها بماند.

پر کردن جای خالی

در دوره های گذشته طریق بسمل شدن و بیرون در محمود دولت آبادی در میان کتاب های پرفروش قرار داشت، اما حالا جای خالی سلوچ جای آن دو را گرفته است. کتابخوانان دوست دارند اثری از محمود دولت آبادی را بخوانند و جای خالی سلوچ به عنوان یکی از آثار مهم آقای نویسنده که برخلاف دیگر آثارش چندان قطور نیست، همیشه گزینه مناسبی است.

منبع: برترین ها

به "پرفروش ترین کتاب های تابستان 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرفروش ترین کتاب های تابستان 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید