یمن ، دولت منصور هادی نیروهای تحت امر امارات را عُمال جاهل و شرور خواند

به گزارش وبلاگ چین، وزیر مشاور دولت مستعفی یمن، نیروهای تحت امر امارات را که مانع اجرای توافق ریاض و استقرار نیروهای دولت مستعفی در عدن می شوند عمالی جاهل خواند.

یمن ، دولت منصور هادی نیروهای تحت امر امارات را عُمال جاهل و شرور خواند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ چین، احمد عبید بن دغر مشاور رئیس جمهور مستعفی یمن با اشاره به شورای انتقالی جنوب که مورد حمایت امارات است، گفت: آنهایی که هیزم به آتش جنگ در جنوب یمن انداخته و می خواهند توافق ریاض ناکام بماند عمالی جاهلند که برای اقدامات شرارت آمیز به کار گرفته شدند.

اظهارات این مقام دولت عبد ربه منصور هادی در واکنشی ضمنی به هانی بن بریک نائب رئیس شورای جدایی طلبان جنوب یمن (تحت حمایت امارات) است که نیروهای تشکیلات نظامی منصور هادی را تهدید کرده است که اگر به فکر عزیمت به سمت عدن طبق توافق ریاض باشند مرگ را به جان خواهند خرید.

به گزارش پایگاه خبری العربی الجدید، بن دغر که مذاکره کننده دولت منصور هادی در کمیته های فرعی توافق ریاض است، گفت: توافق ضرورتی ملی و درخواست حیاتی همه آحاد یمن است و هیچ کسی نمی تواند مانع اجرای آن شود.

او در بیانیه ای خبری صلح در عدن و استان های جنوبی را بر اساس سه مرجع یک ضرورت خواند و گفت: در این راستا نخست نیروهای دو طرف باید از شقره و ابین عقب نشینی کنند دوم اینکه احتمال درگیری در مناطق پرتنش سرانجام یابد و مابقی نیروهای دو طرف هم به مواضعی که توافق شده بازگردند و هیچ گزینه ای غیر این ها وجود ندارد.

بن دغر با اشاره به رهبران شورای انتقالی جنوب گفت: گزینه هایی که برخی مطرح می کنند و آن را برای شانه خالی کردن از عمل به توافق ریاض مناسب می بینند به دلیل افکار فاسد و مشوشی است که ریشه در سابقه و خاطرات درگیری های خونبار گذشته دارد.

این مقام منصور هادی با انتقاد از سرپیچی نیروهای طرفدار امارات از تعهدات خود درباره عقب نشینی گفت: هیچ دلیل منطفی درباره ممانعت از رسیدن نیروهای گارد ساحلی به لحج یا تحویل سلاح ها بر اساس توافق ریاض وجود ندارد.

او ادامه داد: برادرانی که به مخالفت برای تحویل سلاح تحریک می کنند به فکر دور جدیدی از درگیری ها در عدن هستند. آنها عاشق سلطه و نفوذ و منزوی کردن دیگران هستند. آنها باید به امکان صلح متقاعد شوند یا هر کجا که در برابر اجرای توافق سنگ اندازی کردند، جلویشان گرفته شود.

بن دغر گفت: گام بعدی در توافق ریاض انتصاب استاندار عدن و رئیس امنیت آنجاست، اما این امر مشروط به عقب نشینی نیروهای شورای انتقالی جنوب و تسلیم داوطلبانه سلاح هایشان است تا امکان صلح و حیات عاری از خشونت به منظور ایجاد امکان همزیستی و حفظ منافع مشترک فراهم شود.

بن دغر تاکید کرد: اتفاقات ثابت کرد که تلاش برای نفوذ انحصاری در عدن یا در کل یمن غیرممکن است، اگر نگوییم که محال است.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال 2017 با حمایت امارات تشکیل شد و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

از توافق ریاض که یکصد روز از امضای آن در پنجم نوامبر گذشته می گذرد هیچ کدام از بندهای آن غیر از اینکه نخست وزیر منصور هادی پس از حوادث آگوست گذشته به عدن بازگشته بود عملی نشده بود؛ اما با رفتن تعیین عبدالملک از عدن آن هم پس از هشتاد روز از ماندنش در کاخ معاشیق در حالی که هیچ فعالیت میدانی یا حضور در فعالیتی رسمی در خارج از دیوارهای کاخ ریاست جمهوری نداشت، توافق ریاض به نقطه صفر رسید.

ناظران معتقدند عربستان پس از ناکامی در اجرای توافق ریاض در اولین امتحان سیاسی خود در یمن شکست خورد آن هم پس از شکست های متوالی که در پرونده نظامی یمن تجربه کرده است و با خروج نیروهای اماراتی از یمن به تدریج خود را در عرصه میدانی یکه و تنها می بیند.

در درگیری بین نیروهای شورای انتقالی وابسته به امارات با نیروهای حکومتی در 10 آگوست 2018 (نوزدهم مرداد ماه گذشته) نیروهای اماراتی شهر عدن را به تصرف خود در آوردند ولی بعد از فشارهای عربستان ، شورای انتقالی به طور جزئی از بخشی از مناطق عدن خارج شد ولی همچنان مراکز نظامی اصلی را تحت تصرف داشت.

خاتمه پس از ماه ها کشمکش و درگیری مسلحانه میان نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) در جنوب یمن، روز سه شنبه چهاردم آبان ماه با میانجیگری سعودی ها، توافقی میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای منصور هادی در ریاض به امضا رسید.

از مهم ترین بندهای توافق ریاض استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن طی مدت 7 هفته، استقرار نیروهای نظامی در عدن و مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و تعیین 12 وزیر از شورای انتقالی جنوب در دولت آینده از مجموع 24 وزیر کابینه بوده است.

ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان از 26 مارس2015 (فروردین 94) به بهانه بازگرداندن عبد ربه منصور هادی به قدرت یمن در یمن مداخله نظامی کردند، اما با گذشت قریب به پنج سال از این جنگ، ائتلاف سعودی به هیچ دستاوردی در یمن نرسیده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "یمن ، دولت منصور هادی نیروهای تحت امر امارات را عُمال جاهل و شرور خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن ، دولت منصور هادی نیروهای تحت امر امارات را عُمال جاهل و شرور خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید