آیا التهابات پوستی با بیماری کووید-19 مرتبط هستند؟

به گزارش وبلاگ چین، خبرنگاران: پزشکان در اسپانیا با مطالعه روی گروهی از بیماران کووید-19 بستری در بیمارستان ها، دریافته اند 5 بیماری پوستی از جمله عارضه ای که انگشت پای کوویدی نام گرفته، با ویروس کرونا مرتبط است. این نشانه ها به طور معمول روی پوست بیماران جوان ظاهر می گردد و چند روز باقی می ماند.

آیا التهابات پوستی با بیماری کووید-19 مرتبط هستند؟

ظهور التهاب های پوستی به عنوان نشانه ابتلا به ویروس غیر عادی نیست. نمونه اش بیماری آبله مرغان است که با ظهور دانه هایی بر روی پوست همراه است. اما پژوهشگران گفته اند از این که می بینند انواع مختلف عارضه های پوستی با کووید-19 مرتبط هستند، متعجب شده اند.

تا حالا گزارش های زیادی در رابطه با انگشت پای کوویدی وجود داشته است؛ عارضه ای پوستی که روی پای بیماران کووید-19 و آن هایی که حتی علائم دیگر بیماری را ندارند، دیده شده است.

دکتر ایگناسیو گارسیا-دووال، پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید رایج ترین نمونه از این عوارض پوستی، بثورات ماکولاپاپولار هستند؛ برجستگی های مسطح کوچک به رنگ قرمز که معمولا در بالاتنه ظاهر می شوند.

دکتر گارسیا-دووال گفت: دیدن انواع مختلف التهابات پوستی - که بعضی از آن ها بسیار خاص هستند- عجیب است. این نشانه ها معمولا دیرتر و بعد از بروز علائم تنفسی ظاهر می گردد و بنابراین به تشخیص بیماری یاری نمی کند.

همه بیماران حاضر در این مطالعه در بیمارستان بستری بوده و نشانه های تنفسی داشته اند. این مقاله که توسط کارشناسان به دقت بازنگری شده در نشریه متخصصان پوست بریتانیا به چاپ رسیده است. طی دو هفته گذشته از همه متخصصان پوست در اسپانیا خواسته شد جزئیات بیماران کووید-19 که علائم پوستی داشتند را به اشتراک بگذارند. تعداد این بیماران در مجموع 375 نفر بود.

5 نوع بیماری پوستی گزارش شده عبارتند از:

  • زخم های نامتقارن شبیه به سرمازدگی در دست هاو پا ها که ممکن است با درد و خارش همراه باشند. این عارضه که مدتی بعد از ابتلا به کووید-19 ظاهر می گردد و به طور میانگین 12 روز طول می کشد، بیشتر در بیماران جوان تر و آن هایی که علایم ملایم بیماری را دارند، دیده شده است. این علائم در 19 درصد بیماران وجود داشته است.
  • ظهور تاول های کوچک همراه با خارش در دست ها، پا ها و قسمت بالای بدن. این عارضه که 10 روز طول می کشد در بیماران میان سال دیده شده و پیش از سایر علائم بروز یافته است. 9 درصد از بیماران دارای این نشانه ها بوده اند.
  • برجستگی های سفید یا صورتی رنگ روی پوست که به التهاب ناشی از تماس با گزنه شباهت دارد و با خارش همراه است. این عارضه عمدتا روی بدن بیماران بروز یافته، اما گاهی هم کف دست ها دیده شده است. 19 درصد از بیماران مورد مطالعه این التهاب را تجربه نموده اند.
  • 47 درصد از موارد بثورات ماکولاپاپولار داشته اند؛ برجستگی های مسطح کوچک به رنگ قرمز که نزدیک به 7 روز روی بدن باقی ماندند و همزمان با سایر نشانه ها در بیماران دارای علائم شدیدتر دیده شدند.
  • عارضه پوستی به نام لیودو که با عنوان نکروز یا بافت مردگی هم شناخته می گردد در 6 درصد بیماران دیده شده است. در این بیماری لکه های به رنگ آبی یا قرمز با الگویی شبیه به تور روی پوست ظاهر می شوند که نشانه گردش ضعیف خون در بدن هستند. این علائم در بیماران مسن تر با نشانه های حاد بیماری دیده شده است.

عوارض پوستی در حال حاضر در فهرست نشانه های کووید-19 قرار ندارد

با این حال پژوهشگران تاکید دارند التهابات پوستی ممکن است به دلایل مختلف بروز پیدا نمایند که تشخیص آن بدون تخصص پزشکی سخت است. دکتر روث مورفی، رییس انجمن متخصصان پوست بریتانیا گفت: این مطالعه به این که مردم خودشان بیماری را تشخیص دهند، یاریی نمی کند و بیشتر در ایجاد درکی وسیع تر در رابطه با چگونگی تاثیر آن روی افراد موثر است.

دکتر مایکل هد از دانشگاه ساوتهمپتون می گوید بثورات پوستی عوارض جانبی بسیاری از عفونت های ویروسی از جمله ذات الریه بوده اند: التهاب ها و زخم های پوستی در تعداد کمی از بیماران کووید-19 بستری در بیمارستان ها دیده شده اند. اما هنوز در خصوص میزان ارتباط این عوارض با کووید-19 و این که دقیقا چرا تنها در بعضی از بیماران اتفاق می افتند، چیزی نمی دانیم.

آموزشگاه متخصصان پوست در آمریکا هم در حال جمع آوری فهرستی از علائم پوستی مشاهده شده در بیماران کووید-19 است.

منبع: BBC

منبع: برترین ها

به "آیا التهابات پوستی با بیماری کووید-19 مرتبط هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا التهابات پوستی با بیماری کووید-19 مرتبط هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید